Instalacja ogrodzenia
Montaż niewidzialnego ogrodzenia nie przekracza 30 minut. Nie wymaga praktycznie żadnych narzędzi i wysiłku fizycznego! Kabel antenowy ograniczający strefę dostępną dla psa lub kota układamy zazwyczaj bezpośrednio na ziemi, możemy go jednak również zakopać, przykryć korą lub wpleść w ogrodzenie.
Kabel jest zaizolowany, zaś napięcie w kablu nie przekracza 12 V praktycznie więc nie ma niebezpieczeństwa w przypadku przypadkowego przerwania przewodu. Trasę ułożenia przewodu warto wcześniej rozrysować i określić jego długość, tak aby zaopatrzyć się w odpowiednią jego ilość, choć istnieje oczywiście możliwość dokupienia go później. Kabel można łączyć i wydłużać. Układając kabel możemy dowolnie kształtować jego trasę, dokładnie według własnych potrzeb i specyfiki danego ogrodu - ograniczając dostęp psa do miejsc w których nie chcemy jego obecności, takich jak na przykład rabaty kwiatowe, skupiska iglaków, piaskownica, oczko wodne i inne wrażliwe na zabawy naszego pupila miejsca.
Układając przewód antenowy należy jedynie pamiętać by wychodząc z odbiornika tworzył pętlę tzn. musi on wrócić do miejsca skąd zaczniemy wyznaczać nasze ogrodzenie. Różnorodność terenu nie stanowi problemu - niewidzialne ogrodzenie możemy zastosować na terenie płaskim, usianym pagórkami lub pośród drzew i krzewów.
Przykłady instalacji.
Na ilustracji 1 - teren zabezpieczony jest przed ucieczką pupila z każdej strony domu. Dodatkowo zabezpieczone grupy rośli w prawym dolnym rogu i oczko wodne w lewym górnym rogu bez możliwości zbliżenia się psa do rogów działki w tych miejscach.
Na ilustracji 2 - pokazujemy możliwość stworzenia tzw. dodatkowej strefy niedostępnej dla pupila. Nadajnik umieszczony w domu (piwnica, garaż itp.). Teren zabezpieczony przed ucieczką pupila z każdej strony domu. Zabezpieczone grupy roślin w prawym dolnym rogu bez możliwości zbliżenia się psa do rogu działki w tym miejscu. W lewym górnym rogu dodatkowo stworzona wyspa zabezpieczająca oczko wodne, ale tu pies może przebiegać nad splecionym kablem pomiędzy oczkiem a ogrodzeniem posesji.
Na ilustracji 3 - znajduje się przykład rozłożenia kabla w przypadku zabudowy np. szeregowej kiedy tylna część działki nie jest możliwa do ogrodzenia. Nadajnik umieszczony w domu (piwnica, garaż itp.). Teren zabezpieczony przed ucieczką pupila z trzech stron domu. Należy zwrócić uwagę, aby kable leżały koło siebie w odległości nie mniejszej niż 1.5 metra. W przejściu do bramy posesji kabel częściowo ułożony bezpośrednio pod kostką (w niektórych przypadkach można również użyć przepustu pod koską lub peszla ochronnego.)
Na ilustracji 4 znajduje się system ogrodzenia, który zabezpiecza przed ucieczkami wyłącznie front posesji (brama, furtka). Dzięki spleceniu kabla między domem, a frontowym ogrodzeniem pies może swobodnie poruszać się po całej posesji.
Na ilustracji 5 znajdziesz pełną możliwość organizacji życia pupila w ogrodzie. Cała działka zabezpieczona przed ucieczkami. Zarówno oczko wodne jak i rabata kwiatowa są chronione systemem, ale dzięki spleceniu kabla pomiędzy ogrodzeniem, a tymi wrażliwymi na obecność psa miejscami w ogrodzie, pupil może swobodnie poruszać się wzdłuż ogrodzenia po całej jego długości, ale bez możliwości opuszczenia ogrodu.
W przypadku kiedy pojawia się potrzeba ograniczenia dostępu psa do tzw. wysepek wystarczy spleść kabel, który do nich dochodzi, tak aby w miejscu splecenia stał się on nieaktywny i umożliwiał swobodne przemieszczanie się psa. W przypadku kiedy chcemy ogrodzić tylko część ogrodu układając kabel należy pamiętać by odległość pomiędzy pierwszą i drugą linią kabla nie była mniejsza niż 1.5 metra tak aby nie zakłócać jego działania. Jeśli chcesz aby strefa przez którą przebiega kabel stała się nieaktywna, a nie chcesz korzystać z opcji splecenia kabla, możesz również kabel zakopać na około 1.5 metra w ziemi zgodnie z Ilustracją 6. Możesz też umieścić kabel nad ziemią na tej samej wysokości (150 cm), która spowoduje że kabel będzie na pewnym odcinku nieaktywny dla psa i umożliwi mu np. wyjście przez furtkę (Ilustracja 7).
Jeśli tworzysz układ kabla w którym przewody mają leżeć koło siebie w odległości nie mniejszej niż 1.5 metra i chcesz maksymalnie zawęzić miejsce w których działać będą strefy możesz spróbować ułożyć kabel na ogrodzeniu układając go tak by jedna jego nitka biegła dołem, a druga górą ogrodzenia (Ilustracja 8).
Jak widzisz możliwości ułożenia kabla i chronienia dowolnie określonych stref w Twoim ogrodzie są ... praktycznie nieograniczone !