Tresura psa i kota w ogrodzie
Flagi ostrzegawcze
Przed tresurą psa lub kota rozmieść flagi ostrzegawcze załączone do kompletu niewidzialnego ogrodzenia (w tańszych modelach niewidzialnego ogrodzenia flagi mogą nie występować. Postaraj się wtedy np. o kijki i na ich końcach zawiąż wstążki). Dzięki nim tresura będzie bardziej skuteczna.
Rozmieszczenie flag.
Postaraj się aby flagi były umieszczone na początku strefy ostrzegawczej (rysunek 1). Dzięki flagom pies lub kot będzie widział granice do których będzie mógł dochodzić. Ponadto przekażemy tym samym naszym pupilom, że coś w naszym ogrodzie się zmieniło i miejsca, które kiedyś były dostępne przed zastosowaniem niewidzialnego ogrodzenia, teraz są zakazane. Flagi po okresie szkolenia można usunąć z gruntu i zachować do przyszłego użytku.
Szkolenie pupila z systemem niewidzialnego ogrodzenia:
Z uwagi na różnorodność modeli niewidzialnego ogrodzenia oraz indywidualny charakter zwierząt niektóre etapy szkolenia mogą potrwać krócej lub wydłużą się w czasie. Z praktyki wiemy jednak, że program szkolenia często jest przyswajany przez psa lub kota w krótszym okresie (od 2 do 7 dni).
Dzień 1- 4 (czas trwania szkolenia ok. 10-15 min. dziennie)
Po wyznaczeniu flagami strefy ostrzegawczej, przystępujemy do zapoznania pupila z systemem i pokazaniu mu w trakcie szkolenia, że niektóre strefy są w tej chwili dla niego niedostępne. Aby ułatwić tresurę, zakładamy psu lub kotu smycz (oprócz elektronicznej obroży systemu niewidzialnego ogrodzenia) i spacerujemy w obrębie strefy wolnej, co jakiś czas pozwalając pupilowi wejść na strefę ostrzegawczą oraz korekcyjną (rysunek 2).
Po wejściu naszego pupila w strefę ostrzegawczą i później korekcyjną (pozwólmy psu otrzymać impuls korekcyjny przez ok. 2-3 sek.), wydajmy komendę powrotu na którą pupil reaguje jak np.: Nie wolno, Wróć, Do nogi. Prosimy nie zapomnieć o tym, aby po powrocie do właściciela pochwalić psa lub kota za prawidłowe wykonanie komendy. Skutkuje to szybszą tresurą.
Spacer z pupilem (wchodząc co jakiś czas w strefy zakazane) powtarzamy na całym odcinku rozłożonego przewodu antenowego należącego do systemu niewidzialne ogrodzenie (rysunek 3). Ten etap szkolenia pozwoli pupilowi poznać teren, który obecnie jest dostępny oraz poznać granice terenu, którego odwiedzać nie może.
Dzień 5 – 8 (czas trwania szkolenia ok. 10-15 min. dziennie)
Zabawy z pupilem w pobliżu stref zakazanych to kolejny etap szkolenia mający utrwalić czworonogowi granice stref podczas swobodnych zachowań. Stosując nadal kroki szkoleniowe z pierwszych 4 dni treningu dołączamy także szkolenie zabawą bez smyczy. Postarajmy się aby np. piłka, którą się bawisz z pupilem wpadła w strefę korekcyjną. Jeżeli pupil pobiegnie do piłki pozwól mu przez 2-3 sekundy otrzymać impuls w strefie korekcyjnej, po czym natychmiast go przywołaj znaną mu komendą. Pamiętaj, aby po powrocie do Ciebie pochwalić psa lub kota za prawidłowe wykonanie wydanej komendy.
Dzień 9 – 14 (czas trwania szkolenia ok. 10-15 min. dziennie)
Na tym etapie szkolenia pozwalamy pupilowi na swobodne bieganie podczas naszej obecności. Postarajmy się także o dodatkowe atrakcje dla pupila takie jak zabawy z nim ulubionymi zabawkami jak piłka, kostki itp. Nadal jednak korygujmy komendami jego zachowanie w przypadku zamiaru opuszczenia strefy dla niego dostępnej.
Ostatni etap szkolenia
W przypadku kiedy uważamy, że nasz pupil przeszedł szkolenie i przestrzega nowych zasad, możemy pozwolić naszemu czworonogowi biegać bez naszej obecności (ale obserwujmy jego zachowanie np. z okna). Jeżeli pies lub kot nie wchodzi w strefy zakazane możemy wyciągnąć flagi z gruntu i cieszyć się pięknym i bezpiecznym ogrodem.